Niektórzy uważają, że alkohol to najlepsza używka, którą warto stosować przed stosunkiem seksualnym. Zwolennicy tej teorii wskazują, że alkohol wpływa na znaczne rozluźnienie atmosfery oraz wzmaga pożądanie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że alkohol ma niezwykle zgubne działanie dla męskiej potencji. W długotrwałej perspektywie nadużywanie alkoholu może doprowadzić nawet do trwałej impotencji. W niniejszym artykule wyjaśniamy dokładnie, jaki jest wpływ alkoholu na mechanizm erekcji u mężczyzn. Zapraszamy do lektury. 

Jak alkohol wpływa na męską erekcją?

Wpływ alkoholu na męską erekcję to kwestia, na temat której panuje dość dużo mitów. Są osoby, które sądzą, że alkohol wzmaga popęd seksualny. W krótkotrwałej perspektywie rzeczywiście alkohol może być pomocny, jeżeli np. jesteśmy nieśmiali. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że alkohol stosowany w sposób systematyczny nie poprawia, tylko wręcz przeciwnie – znacząco pogarsza sprawność seksualną u mężczyzn. Problemy ze wzwodem po alkoholu to coś, co dotyka bardzo wielu mężczyzn w różnym wieku. Nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do impotencji, ale również do wielu innych uszkodzeń w funkcjonowaniu męskiego organizmu. Mowa tu chociażby o marskości wątroby. 

O powstawaniu erekcji decyduje cała masa niezwykle skomplikowanych procesów. Aby mężczyzna mógł uzyskać wzwód, muszą być spełnione zarówno warunki psychologiczne jak i fizyczne. Przede wszystkim, mężczyzna musi być prawidłowo stymulowany seksualnie a także być w odpowiednim stanie zdrowia fizycznego. Na przykład, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego mogą sprawić, że mężczyzna mimo sporego pobudzenia seksualnego i dużych wysiłków, nie będzie w stanie odbyć satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Spożywanie alkoholu w dużym stopniu wpływa na osłabienie odczuwania bodźców – także tych w obrębie penisa. To z kolei sprawi, że zwyczajna stymulacja seksualna będzie niewystarczająco do tego, aby mężczyzna mógł być podniecony seksualnie. Alkohol wpływa także na układ krwionośny. Powoduje on, że całkowicie rozregulowane zostaje ciśnienie krwi, przez co osiągnięcie i utrzymanie erekcji przez wystarczająco długi czas może być niezwykle trudne. Specjaliści są zgodni: nadużywanie alkoholu to jedna z głównych przyczyn występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn. 

Alkoholizm a choroby wątroby

Nadużywanie alkoholu wpływa w różny sposób na funkcjonowanie męskiego organizmu. Jeżeli mężczyzna przez bardzo długi czas spożywa napoje wysokoprocentowe, prędzej czy później doprowadzi to do powstania niezwykle groźnych chorób wątroby, takich jak alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby czy marskość wątroby. Każde z tych schorzeń powoduje rozregulowanie gospodarki biochemicznej organizmu oraz może też przyczynić się do wystąpienia zaburzeń wzwodu. 

W przypadku, gdy impotencja jest spowodowana niewłaściwym funkcjonowaniem narządu wątroby, w celu odzyskania dawnej sprawności seksualnej należy diametralnie zmienić swój styl życia. Mianowicie: konieczna jest zmiana diety a także całkowita rezygnacja z alkoholu. Jeżeli lekarz podejrzewa, że zaburzenia erekcji wystąpiły u danego pacjenta z powodu nadużywania alkoholu, niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych. Leczenie zaburzeń wzwodu spowodowanych alkoholizmem jest dość trudne. Specjalista zawsze musi dostosować prowadzoną terapię do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta.

Co zwiększa ryzyko impotencji?

Nie tylko alkohol zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń wzwodu u mężczyzn. Czynników, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wystąpienia impotencji, jest naprawdę mnóstwo. Oto, co powoduje impotencję u mężczyzn w różnym wieku:

  • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Dieta bogata w cukier, tłuszcze trans oraz sól to prosta droga do zostania impotentem.
  • Niewielka aktywność fizyczna.
  • Chroniczny stres oraz niewielka ilość snu.
  • Stosowanie narkotyków.
  • Palenie wyrobów tytoniowych.
  • Stosowanie środków anabolicznych.
  • Przekonania religijne.
  • Strach przed uprawianiem seksu i zajściem w ciążę.