Czynników, które przyczyniają się do wystąpienia zaburzeń erekcji u mężczyzn, jest naprawdę bardzo dużo. W wielu przypadkach niska potencja jest objawem bardzo groźnych chorób, takich jak nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca. Związkowi impotencji z tą ostatnią chorobą poświęciliśmy niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury. 

Cukrzyca a impotencja

Impotencja to bardzo groźne schorzenie, które powoduje, że mężczyzna nie jest zdolny do odbywania satysfakcjonujących stosunków seksualnych. Do powstania tej wstydliwej dolegliwości przyczynia się styl życia, czynniki psychologiczne a także groźne choroby, takie jak właśnie cukrzyca. Lekarze wskazują, że jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy jest impotencja. Niestety, pacjenci bardzo rzadko przyznają się do swojej dolegliwości przed lekarzami, przez co skala zjawiska nie jest do końca zbadana. Niektóre statystyki mówią, że kłopoty z potencją dotyczą około 70% pacjentów chorujących na cukrzycę. 

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie zaburzeń wzwodu? Niska potencja dotyczy tych diabetyków, którzy zmagają się ze swoją chorobą od bardzo wielu lat. Dodatkowo, gdy choroba nie została właściwie opanowana, zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do uszkodzeń w różnych tkankach organizmu. Zawyżony poziom glukozy we krwi zaburza funkcjonowanie układu nerwowego a także krwionośnego. Przez cukrzycę napływ krwi do prącia zostaje znacznie ograniczony. Naczynia krwionośne nie działają tak dobrze jak u zdrowego człowieka. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego jest jednym z najważniejszych warunków, który musi zostać spełniony, aby mężczyzna mógł osiągnąć oraz utrzymać wzwód przez odpowiednio długi czas.

Zawyżony poziom glukozy przyczynia się także do pogorszenia kondycji psychicznej danego pacjenta. Znacznemu pogorszeniu ulega samopoczucie. Pacjenci z cukrzycą są bardziej podatni na stany depresyjne oraz na zachorowanie na impotencję psychogenną. U cukrzyków, którzy chorują na to schorzenie od wielu lat, problemy z erekcją zaczynają pojawiać się około 10-15 lat wcześniej aniżeli u mężczyzn, u których podwyższona glikemia nie występuje. Ponadto leczenie zaburzeń o charakterze seksualnym u diabetyków jest trudniejsze niż u osób zdrowych.

Jak poradzić sobie z impotencją?

Diabetycy przede wszystkim powinni pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem oraz postępować zgodnie z przedstawionymi przez niego zaleceniami. Niezwykle ważna jest stała zmiana swojego stylu życia. Należy porzucić produkty bogate w cukier, tłuszcze trans i sól. Takie posiłki powodują, że poziom cukru we krwi nieustannie ulega różnym zmianom, co u diabetyków jest bardzo groźne. Dla zachowania sprawności seksualnej warto też zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów.

Sprawność seksualną poprawi także codzienna, nawet umiarkowana, aktywność fizyczna. Na początek można zdecydować się na spacery. Oprócz tego, należy oczywiście przyjmować wszystkie leki przepisane przez lekarza. Mężczyźni, którzy chorują na cukrzycę oraz jednocześnie pojawiła się u nich jakiś czas temu impotencja, powinni jak najszybciej poinformować o swoich problemach specjalistę. Lekarz przeprowadzi niezbędne diagnostyczne oraz wyda szereg zaleceń, dzięki którym możliwe będzie w miarę szybkie odzyskanie dawnej sprawności seksualnej. W przypadku, gdy niska potencja jest spowodowana przyjmowaniem leków, diabetolog może podjąć decyzję o zapisaniu pacjentowi innych leków, które nie będą wywoływały takich negatywnych efektów ubocznych.

Świetne rozwiązanie problemów z erekcją to zastosowanie leków na erekcję, np. Kamagry lub Viagry. Zawierają one substancję aktywną o nazwie sildenafil, która w ogromnym stopniu przyczynia się do poprawy sprawności seksualnej. Sildenafil sprawia, że naczynia krwionośne ulegają rozluźnieniu, dzięki czemu do ciał jamistych prącia napływa wystarczająca ilość krwi. Dzięki Viagrze mężczyzna bez trudu uzyska i utrzyma wzwód, co spowoduje, że będzie mógł odbyć w pełni satysfakcjonujący stosunek seksualny. Na rynku jest też wiele zamienników Viagry, które działają równie skutecznie. Mowa tutaj o lekach takich jak Valif, Cialis, Levitra czy King Cobra.