Obrzezanie kobiet jest popularne przede wszystkim pośród ludów zamieszkujących tereny Afryki. Niemniej jednak zostało ono rozpowszechnione również w Ameryce Południowej, w wybranych częściach Australii i w Azji Południowo-Wschodniej. Dokonywane jest ono zwykle przez przeznaczoną do takiego celu znachorkę, która posługuje się bardzo ostrym narzędziem – nożem, żyletką czy też kawałkiem szkła. 

Obrzezanie kobiet – na czym właściwie polega?

Obrzezanie kobiet jest obyczajem opierającym się na okaleczeniu płciowych narządów żeńskich, w taki sposób, żeby kobieta została pozbawiona możliwości odczuwania przyjemności z aktywności seksualnej czy też odbywania stosunków w ogóle. Od wielu set lat zwyczaj taki funkcjonuje głównie pośród afrykańskich społeczności. Obrzezanie nazywa się także klitoridektomią, zwykle dotyczy ono dziewczynek, motywowane jest przez różne względy, zaczynając od tych religijnych, kończąc na higienicznych. Sposób przeprowadzenia takiego barbarzyńskiego procederu różnić się będzie z uwagi na lokalizację jego przeprowadzania. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dzieli obrzezanie na cztery różne rodzaje: częściowe albo całkowite usuwanie napletka łechtaczki albo zupełne usuwanie łechtaczki, częściowe albo całkowite usuwanie wewnętrznych warg sromowych, tak zwana infibulacja, czyli usuwanie płciowych narządów zewnętrznych i scalenie ran (pozostawiany jest tylko mały otwór, który pozwala na wypływanie moczu), wszelakie inne działania, które nie mają medycznego charakteru ale prowadzą do uszkodzenia genitaliów kobiecych.

Jakie mogą być przyczyny kobiecego obrzezania?

Rodzice, których córki poddawane są obrzezaniu uważają, iż dzięki temu pomogą im w zachowaniu przedmałżeńskiej czystości, a tym samym zwiększą szansę na odnalezienie godnego, czyli najprościej mówiąc bogatego towarzysza w życiowej drodze. Kobiece obrzezanie pojmuje się również jako rytuał przejścia symbolizujący wstępowanie kobiety w czas dorosłości. 

Nierzadko u postawy zabiegu będą leżeć religijne względy. Pośród osób wyznających islam żywe jest zaś przekonanie, iż wycinanie łechtaczki jest koniecznością, ponieważ ulega ona zabrudzeniu w czasie oddawania moczu i miesiączki, podczas gdy Allah nakazał swoim wiernym zachowanie czystości. Wbrew temu, co może się nam wydawać, sytuacja ta nie dotyczy rodzin uznawanych za zacofane – obrzezanie wykonywane jest nie tylko w przypadku kobiet pochodzących z biednego środowiska, ale także ze środowisk wykształconych i zamożnych. Przykład stanowić może tutaj Egipt – ocenia się, iż wykonywanie obrzezania dziewczynek przeszło tam praktycznie 95 procent mieszkanek. 

Obrzezanie kobiety i jego konsekwencje

Obrzezanie kobiety stanowi zabieg bardzo drastyczny, który skutkuje wieloma komplikacjami, zatem w różnych środowiskach uznaje się je za naruszanie praw człowieka. W dużym stopniu zaburzeniu podlegają podstawowe i naturalne funkcje organizmu, takie jak chociażby miesiączkowanie czy też oddawanie moczu, które ulegają znacznemu wydłużeniu i zwykle towarzyszą im trudne do zniesienia dolegliwości bólowe.

W konsekwencji w wielu wypadkach dochodzi do powstawania stanów zapalnych pęcherza i jajowodów, nie wspominając już tutaj o niebezpieczeństwie zarażenia wirusem HIV, posocznicą czy też tężcem.

Obrzezanie małych dziewczynek znacząco zwiększa też ryzyko niepłodności, zaś kobiety ciężarne nie będą mieć możliwości naturalnego porodu. Z uwagi na problem z dostępnością do opieki medycznej, spora ilość okaleczonych wcześniej kobiet, umiera w czasie akcji porodowej. Poważny problem, z którym związane jest obrzezanie kobiet, stanowi także uprawianie seksu. Jeśli u kobiety przeprowadzono infabulację, w czasie odbywania pierwszego stosunku partner musi niestety dokonać rozerwania zabliźnionej rany – jeśli nie będzie to możliwe w naturalny sposób, to mężczyzna wykorzystuje we wspomnianym celu nożyczki albo mały nóż, co jak się można domyślić, wywołuje bardzo intensywne dolegliwości bólowe, które nijak się mają do odczuwania przyjemności w czasie seksu.