Zaburzenia erekcji jest to kłopot, z jakim walczą miliony mężczyzn na całym świecie, w tym również w Polsce. W naszym kraju nawet 50 procent dorosłych panów przyznaje się do swojego wstydliwego problemu i niemożności uzyskania bądź utrzymania erekcji. Dolegliwość ta może pojawić się jeszcze zanim dojdzie do stosunku z partnerką czy też w trakcie trwania aktu seksualnego. Dysfunkcje seksualne doprowadzają często do pogorszenia się jakości seksu, które dotyka obie strony. Mężczyzna decydujący się na pomoc specjalisty przejdzie badania fizyczne oraz psychologiczne, mające na celu ustalenie przyczyny impotencji. Lekarz wykluczy również takie przyczyny jak stres, lęk, zmęczenie. Dopiero po wielu testach będzie mógł postawić prawidłową diagnozę. Dzięki badaniom można wskazać przyczynę wewnątrzwydzielniczą, naczyniotwórczą, neurogenną, czy właśnie spowodowaną przez przyjmowanie narkotyków i leków.

Narkotyki i leki a zaburzenia wzwodu

Wszelkiej maści narkotyki mogą prowadzić do pojawiających się problemów z erekcją. Błędnym przekonaniem jest to, że jedynie narkotyki twarde źle wpływają na męskie funkcje seksualne. Potencji nie sprzyja heroina i kokaina, jak i spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Wszystkie te używki prowadzą do przykrych konsekwencji, czyli zaburzeń sprawności seksualnej. Tak samo dzieje się w przypadku pewnych leków, które także oddziałują na sam proces erekcji. Negatywnie działają na zjawisko wzwodu zwłaszcza leki sercowo- naczyniowe, hormonalne czy przeciwdepresyjne. Wszelkie ingerencje chemiczne w organizm człowieka odbijają się niekorzystnie na jego zdrowiu, nie tylko na tym seksualnym. Używki stanowią duże zagrożenie zarówno dla funkcjonowania narządów wewnętrznych, jak i psychiki osoby uzależnionej. W przypadku leków na dane schorzenie nie da się ich wyeliminować, gdyż muszą być przyjmowane. Niekiedy jednak istnieje możliwość zamiany środka na alternatywny lek, który jednak nie wywoła działań niepożądanych w postaci zaburzeń wzwodu.

Jakie leki działają źle na erekcję?

Na zdolność do uzyskania erekcji oddziałują niekorzystnie zwłaszcza:

  • Środki uspokajające- żyjąc w ciągłym stresie często zdarza nam się sięgać po takie właśnie preparaty, po to, aby uspokoić swoje nerwy i zredukować poziom stresu. Takie preparaty ze względu na to, że są to benzodiazepiny, mogą przyczynić się do zmniejszonej ochoty na seks i braku orgazmu. Warto uważać z dawkami przyjmowanych środków uspokajających.
  • Leki przeciwdepresyjne- w niewielkich dawkach pomagają w polepszeniu funkcji seksualnych, jeśli mężczyzna cierpi na depresję. W przypadku stosowania wysokich dawek, niestety zmniejszają libido, a niekiedy wywołują nawet impotencję.
  • Leki hormonalne- zawsze powinny być przyjmowane pod nadzorem lekarza. Niewłaściwe ich dawkowanie może doprowadzić do zaburzeń erekcji podczas współżycia.

Narkotyki a seks

Narkotyki mogą kojarzyć się z wizją bardzo intensywnych i zupełnie odmiennych przeżyć, jeśli chodzi o seks po ich zażyciu. Nie warto jednak skusić się na ich zażycie przed seksem, gdyż mogą przynieść opłakane skutki. Przede wszystkim często doprowadzają do problemów z erekcją, ponadto działają niszczycielsko na cały organizm człowieka. Wiele oczywiście zależy również od rodzaju przyjętej przez mężczyznę substancji.

  • Heroina- to półsyntetyczny opioid, mało dostępny dla większości osób. W intensywny sposób oddziałuje na układ nerwowy, doprowadzając często do stanów depresyjnych. W znaczący sposób oddziałuje na jakość życia seksualnego, doprowadzając do impotencji. Ponadto, przyjmowanie heroiny skutkuje całkowitym obniżeniem libido. Mężczyzna przyjmujący ten narkotyk nie ma ochoty i nie interesuje się seksem.
  • Marihuana- zbyt częste sięganie po nią powoduje utratę zainteresowaniem seksem. Narkotyk oddziałuje na koordynację ruchową i skupienie. Przez nią, mężczyzna nie może osiągnąć wzwodu, ale także ma problem ze szczytowaniem.
  • Sterydy- regularne przyjmowanie sterydów prowadzi do przerostu prostaty oraz zmniejszenia jąder. Co za tym idzie, mężczyzna ma problem z funkcjami seksualnymi i płodnością.